kwiecień 15

Technolog drewna: zagrożenia zawodowe

zagrożenia w pracy technologa drewnaTechnolog drewna pracuje w zakładach przemysłowych, wykorzystujących drewno jako surowiec w procesie produkcyjnym. Nadzoruje przebieg tego procesu, opracowując plany optymalizacyjne, projektując linie technologiczne, wprowadzając normy jakościowe, a nieraz także czynnie uczestnicząc w działaniach wytwórczych.

Jest to zawód obarczony pewnym ryzykiem zawodowym. Podstawowym zagrożeniem jest pył, powstający podczas obórki drewna. Jest on przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Przestrzeganie przepisów BHP (zwiększenie częstotliwości przerw i wykonywanie okresowych badań lekarskich) oraz przeciwpożarowych (dbałość o sprawne funkcjonowanie odpowiednich instalacji odciągowych) z pewnością zniweluje część negatywnych skutków pracy w środowisku zapylonym. Należy także mieć na uwadze, że pył drzewny zwiększa ryzyko wystąpienia pożarów. Bardzo istotna jest wobec tego ścisła współpraca technologa ze strażakiem, zajmującym się w danej firmie bezpieczeństwem pożarowym, w zakresie stosowanych technologii produkcyjnych.

Projektując linie produkcyjną, technolog musi wziąć pod uwagę wszelkie zagrożenia i tak zorganizować pracę, by do minimum zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa. Szkodliwy może być również hałas, w dużym natężeniu prowadzący do całkowitego bądź częściowego upośledzenia narządu słuchu. Zmniejszenie jego oddziaływania jest możliwe poprzez usuwanie usterek maszyn (nieprawidłowo działające zwiększają poziom hałasu), dbanie o ich wyważenie statyczne i dynamiczne oraz prawidłową amortyzację.

Technolog-inżnier zwykle nie pracuje fizycznie przy produkcji, wymienione zagrożenia jednak również go dotyczą, gdyż dbając o właściwy przebieg procesów, musi w nich uczestniczyć – choćby biernie.

Tagi: , , , ,
Copyright 2021. All rights reserved.

Opublikowano 15 kwietnia 2018 przez PTadmin in category "Warunki pracy", "Wymagania i Praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *