Rynek pracy
Sytuacja na rynku pracy dla technologów przedstawia się dość przeciętnie. Zawód technologa nie jest najbardziej znanym i popularnym zawodem w Polsce, dlatego osób decydujących się na rozwój kariery w technologii jest proporcjonalnie mniej. Co ważne, dość dużym ograniczeniem w dostępie do tego zawodu jest fakt, że prawie wszyscy pracodawcy od kandydatów na stanowisko technologa wymagają wykształcenia wyższego technicznego na odpowiednim kierunku, co nie jest warunkiem łatwym do spełnienia. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy dorośli mają wykształcenie wyższe, jednak wykształceniem wyższym technicznym może pochwalić się nadal niewielki procent absolwentów.
Stanowisko technologa jest dosyć powszechne w wielu branżach i firmach, gdyż jest ono niezbędne do projektowania procesów produkcyjnych w branżach nie tylko technicznych, ale też w branży spożywczej, farmaceutycznej itp. Bardzo często stanowisko technologa jest łączone z innymi stanowiskami, takimi jak specjalisty ds. kontroli procesów produkcyjnych, inżyniera produkcji czy szefa produkcji. W zależności od wielkości firmy i jej lokalizacji, technolodzy, technolog Ruda Śląska, mogą zarabiać od dwóch do nawet pięciu tysięcy złotych. Technolodzy są zatrudniani w dużych zakładach produkcyjnych, fabrykach, małych manufakturach, zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Jednym słowem – wszędzie, gdzie mamy do czynienia z procesem produkcyjnym.
Co ważne, stanowisko technologa wiąże się z kilkoma kierunkami rozwoju, które mogą zostać obrane przez przedstawicieli tego zawodu. Technolog może liczyć na karierę w zarządzaniu biurem technologicznym (kierownik zespołu, kierownik działu technologii produkcji), w zarządzaniu produkcją (dyrektor produkcji) czy może ubiegać się o zatrudnienie w większych firmach i międzynarodowych przedsiębiorstwach.