Obowiązki technologów produkcji
Interdyscyplinarny zawód technologa pozwala na znalezienie zatrudnienia w wielu przedsiębiorstwach, w których kluczową rolę odgrywa produkcja oraz wytwarzanie określonych dóbr.
Polskie politechniki oferują coraz więcej kierunków technologicznych, po których absolwenci mogą zdobyć zawód technologa. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez studentów specjalizacji, zalicza się technologię żywności i żywienia, technologię drewna, zarządzanie i inżynierię produkcji, a także mechanikę i budowę maszyn. To właśnie absolwenci tych kierunków mają największą szansę na rozpoczęcie pracy na stanowisku technologa.
Biorąc pod uwagę duże znaczenie osoby technologa w przedsiębiorstwie, zawód ten absolwenci studiów technicznych mogą wykonywać w dużych, międzynarodowych zakładach, jak również w tych mniejszych, w których produkcja odbywa się na zdecydowania mniejszą skalę.
Choć wiedza specjalistyczna technologów dotyka wielu zróżnicowanych dziedzin, to codzienne obowiązki mogą przybierać podobną formę.
Główne obowiązki technologa, nadzorującego proces produkcji:
- Nadzór technologiczny nad procesem produkcji
- Wdrażanie nowych zastosowań i technologii
- Doskonalenie procesów produkcji w celu zwiększenia efektywności oraz wydajności
- Nadzór nad dokumentacją technologiczną
- Ocena jakości surowców, oraz wytwarzanych dóbr
- Ścisła współpraca z innymi działami np. z działem kontroli jakości