Kim jest technolog drewna?
Technolog drewna jest specjalistą, działającym w obszarze przemysłu drzewnego. Wprowadza w życie odpowiednie normy i standardy jakości, a także kontroluje ich przestrzeganie. Ponad to monitoruje linie produkcyjno-technologiczne i dba o prawidłowe wykorzystywanie maszyn, służących do obróbki drewna.
Jego praca skupia się na optymalizacji procesów technologicznych oraz tworzeniu takich rozwiązań produkcyjnych, które sukcesywnie będą zwiększać efektywność działań w profilu danej firmy. Osoba, zatrudniona na tym stanowisku, biegle posługuje się wiedzą techniczną i posiada wykształcenie wyższe na kierunku inżynierii materiałów drzewnych. Nie tylko realizuje procesy technologiczne, ale przede wszystkim projektuje je przy zastosowaniu innowacyjnych narzędzi.
Jego praca wspomagana jest przez systemy komputerowe i wymaga również znajomości zagadnień ochrony środowiska, maszynoznawstwa, automatyki i elektryki, mechaniki i termodynamiki, systemów pomiarowych i wielu innych. Specjalistyczne wymagania w zakresie kompetencji zrównoważone są odpowiednio wysokim wynagrodzeniem.
Wykształcenie w zakresie technologii drewna oferują m.in. uniwersytety w Warszawie i Poznaniu. Przygotowują one do pracy nie tylko w przemyśle drzewnym, ale także meblarskim i papierniczym oraz w firmach projektowych, konstrukcyjnych, badawczych, handlowych i atestacyjnych.