Technolog meblowy – obowiązki i wymagania
Zawód technologa meblowego wbrew pozorom nie jest tożsamy z technologiem drewna, choć są to profesje pokrewne. Technolog meblowy jest to specjalista gruntownie przygotowany w zakresie projektowania, wytwarzania i dystrybucji mebli. Posiada wiedzę zarówno w dziedzinie planowania produkcji, przygotowywania specyfikacji i wytycznych dla kontrolerów jakości, jak również podstawowe umiejętności zarządzania przedsiębiorstwem i organizacji jego pracy.
Kompetencje zawodowe dotyczą materiałoznawstwa, konstrukcji, grafiki inżynieryjnej, użytkowania maszyn, wzornictwa, a nawet automatyzacji czy zagadnień ekologicznych.
Technolog meblowy przygotowuje plany produkcyjne, wspomaga projektantów, optymalizuje systemy kontrolne, analizuje jakość produkcji, opracowuje niezbędną dokumentację techniczną, współpracuje z działem logistyki i zaopatrzenia, wdraża nowe wyroby i kontroluje całość procesu technologicznego.
Pracodawcy wymagają wykształcenia wyższego technicznego, znajomości oprogramowania do projektowania mebli, umiejętności tworzenia dokumentacji konstrukcyjnej (ale również kalkulacji i instrukcji montażowych), znajomości branży meblowej i oczywiście – kreatywności, odpowiedzialności i samodzielności w działaniu.
Oferowane wynagrodzenia sięgają nawet 5000 zł. netto, a przy okazji zatrudnienia gwarantowana jest możliwość doskonalenia zawodowego.